Pulmonologia

Pulmonologia2019-08-20T13:54:41+02:00

Zakres obowiązków

Podczas wizyty u pulmonologa diagnoza zawsze zaczyna się od wywiadu lekarskiego, w czasie którego można poznać nie tylko objawy choroby, ale często też jej przyczyny i czynniki wpływające na pogorszenie stanu zdrowia pacjenta. Niekiedy niezbędne są też specjalistyczne badania.

Przyczyny chorób układu oddechowego czasami „fundujemy” sobie sami, głównie poprzez niewłaściwy tryb życia: palenie papierosów, przebywanie w miejscach ze zdecydowanie zbyt bardzo zanieczyszczonym powietrzem. Inne są wrodzone, albo uwarunkowane genetycznie.

Niekiedy diagnoza jest niezwykle trudna, bo kluczowe znaczenie mają szczegóły przeprowadzonych badań. Do pulmonologa zgłaszają się bowiem np. osoby, u których jedynym objawem jest ciężki oddech i szybka zadyszka podczas wysiłku.

Najczęstsze choroby układu oddechowego

Najczęściej występującymi chorobami układu oddechowego są astma oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc. Do głównych objawów astmy należą świsty, kaszel, duszność oraz ucisk w klatce piersiowej, bardzo znamienny jest napadowy charakter dolegliwości oraz szybkie ich ustępowanie po zastosowaniu odpowiedniego leczenia. Rozwija się u osób w każdym wieku, a czynniki ją wywołujące są różne m,in – nawracające infekcje dróg oddechowych, alergie, uczulenie na salicylany, czynniki szkodliwe w miejscu pracy.

Natomiast Przewlekła Obturacyjna Choroba płuc w około 90% przypadków jest wywołana paleniem tytoniu i jest jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Często początkowo przebiega bezobjawowo, powodując stopniową i niestety nieodwracalną utratę funkcji płuc, co w konsekwencji prowadzi do niewydolności oddechowej. Każda osoba paląca po 40 roku życia powinna być skonsultowana przez pulmonologa i mieć wykonane badanie spirometryczne, co pozwoli wcześnie rozpoznać chorobę i rozpocząć właściwe leczenie.

Kaszel, duszność, świszczący oddech, a także postępująca utrata tolerancji wysiłku, mogą być przyczyną wielu innych chorób układu oddechowego – choroby infekcyjne, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, śródmiąższowe choroby płuc, sarkoidoza, gruźlica, nowotwory. Wszystkie te objawy powinny niepokoić i zachęcić do wizyty u pulmonologa w Centrum Medycznym LeczyMed, przeprowadzenie odpowiednich badań pozwoli zdiagnozować zgłaszane dolegliwości i włączyć leczenie. Palenie tytoniu jest czynnikiem sprawczym a także zaostrzającym objawy wielu chorób płuc, zatem uzasadnione jest rzucenie tego nałogu. W naszym Centrum zajmujemy się zarówno poradnictwem oraz pomocą w zaprzestaniu tego nałogu.

W zakresie naszego centrum są również badania spirometryczne.

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (CENTRUM MEDYCZNE LECZY MED MAŁGORZATA ŁĘCZYCKA) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (CENTRUM MEDYCZNE LECZY MED MAŁGORZATA ŁĘCZYCKA) jedynie do kontaktu ze mną.

   wpChatIcon