Dermatolog jest specjalistą w zakresie dermatologii, czyli w dziedzinie medycyny zajmującej się funkcjonowaniem skóry oraz jej chorobami (w tym chorobami włosów i paznokci). Dermatolog bada skórę oraz szuka możliwych przyczyn nieprawidłowości w jej wyglądzie. Warto pamiętać, że niepokojące zmiany nie muszą mieć źródeł w wadliwym funkcjonowaniu samej skóry, lecz często są następstwem chorób wewnętrznych, np. zmian hormonalnych, nowotworów, chorób zakaźnych, alergii, a także chorób wenerycznych.
Dziedziny dermatologii
Dermatologia dzieli się na dwie zasadnicze specjalności:
- dermatologię kliniczną,
- dermatologię doświadczalną.
Dermatologia kliniczna zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób skórnych.
Dermatologia doświadczalna skupia się na badaniu skóry: opisie jej struktury oraz pełnionych przez nią funkcji.
Można wyróżnić też szereg innych specjalizacji, które wywodzą się z dermatologii, ale każda skupia się na nieco innych aspektach funkcjonowania skóry i jej chorobach, np.:
- wenerologia – to dział zajmujący się chorobami przenoszonymi drogą płciową;
- dermatologia dziecięca – dziedzina, której obszarem zainteresowania są choroby skórne u dzieci;
- kosmetologia – różni się od dermatologii przede wszystkim środkami wykorzystywanymi do leczenia (a raczej poprawiania wyglądu) skóry – nie są to leki, lecz kosmetyki oraz mało inwazyjne zabiegi kosmetyczne;
- medycyna estetyczna – wykorzystuje leki oraz inwazyjne zabiegi dermatologiczne, lecz nie w celu leczenia skóry, ale przede wszystkim poprawy jej wyglądu i ochrony przed procesami starzenia.
Dermatolog – jakie wykonuje badania?
Dermatolog podczas wizyty w pierwszej kolejności przygląda się niepokojącym zmianom gołym okiem, jednak powinien też przeprowadzić dokładniejsze badanie za pomocą dermatoskopu. Jest to urządzenie z wbudowaną lampką powiększające pole widzenia tak jak lupa, dzięki czemu możliwe jest szczegółowe obejrzenie wybranego kawałka skóry. Dermatoskopia wykorzystywana jest przede wszystkim do kontroli znamion barwnikowych.
W przypadku podejrzeń, że za daną chorobę mogą odpowiadać bakterie, dermatolog zleca wymaz ze skóry, w przypadku grzybicy – badanie mikrobiologiczne. Może także skierować na badania krwi, w tym zlecić oznaczenie poziomu hormonów – na przykład gdy istnieje podejrzenie, że trądzik ma podłoże hormonalne. Jeśli zmiany skórne mają charakter alergiczny, dermatolog kieruje na testy alergiczne lub od razu do specjalisty alergologa.