Dermatologia

->->Dermatologia
Dermatologia2022-10-29T12:40:32+02:00

Dermatolog

Dermatolog jest specjalistą w zakresie dermatologii, czyli w dziedzinie medycyny zajmującej się funkcjonowaniem skóry oraz jej chorobami (w tym chorobami włosów i paznokci). Dermatolog bada skórę oraz szuka możliwych przyczyn nieprawidłowości w jej wyglądzie. Warto pamiętać, że niepokojące zmiany nie muszą mieć źródeł w wadliwym funkcjonowaniu samej skóry, lecz często są następstwem chorób wewnętrznych, np. zmian hormonalnych, nowotworów, chorób zakaźnych, alergii, a także chorób wenerycznych.

Dziedziny dermatologii

Dermatologia dzieli się na dwie zasadnicze specjalności:

 • dermatologię kliniczną,
 • dermatologię doświadczalną.

Dermatologia kliniczna zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób skórnych.

Dermatologia doświadczalna skupia się na badaniu skóry: opisie jej struktury oraz pełnionych przez nią funkcji.

Można wyróżnić też szereg innych specjalizacji, które wywodzą się z dermatologii, ale każda skupia się na nieco innych aspektach funkcjonowania skóry i jej chorobach, np.:

 • wenerologia – to dział zajmujący się chorobami przenoszonymi drogą płciową;
 • dermatologia dziecięca – dziedzina, której obszarem zainteresowania są choroby skórne u dzieci;
 • kosmetologia – różni się od dermatologii przede wszystkim środkami wykorzystywanymi do leczenia (a raczej poprawiania wyglądu) skóry – nie są to leki, lecz kosmetyki oraz mało inwazyjne zabiegi kosmetyczne;
 • medycyna estetyczna – wykorzystuje leki oraz inwazyjne zabiegi dermatologiczne, lecz nie w celu leczenia skóry, ale przede wszystkim poprawy jej wyglądu i ochrony przed procesami starzenia.

Dermatolog – jakie wykonuje badania?

Dermatolog podczas wizyty w pierwszej kolejności przygląda się niepokojącym zmianom gołym okiem, jednak powinien też przeprowadzić dokładniejsze badanie za pomocą dermatoskopu. Jest to urządzenie z wbudowaną lampką powiększające pole widzenia tak jak lupa, dzięki czemu możliwe jest szczegółowe obejrzenie wybranego kawałka skóry. Dermatoskopia wykorzystywana jest przede wszystkim do kontroli znamion barwnikowych.

W przypadku podejrzeń, że za daną chorobę mogą odpowiadać bakterie, dermatolog zleca wymaz ze skóry, w przypadku grzybicy – badanie mikrobiologiczne. Może także skierować na badania krwi, w tym zlecić oznaczenie poziomu hormonów – na przykład gdy istnieje podejrzenie, że trądzik ma podłoże hormonalne. Jeśli zmiany skórne mają charakter alergiczny, dermatolog kieruje na testy alergiczne lub od razu do specjalisty alergologa.

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (CENTRUM MEDYCZNE LECZY MED MAŁGORZATA ŁĘCZYCKA) jedynie do kontaktu ze mną.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (CENTRUM MEDYCZNE LECZY MED MAŁGORZATA ŁĘCZYCKA) jedynie do kontaktu ze mną.

   wpChatIcon
   wpChatIcon