Badania medycyny pracy – kogo obowiązują?
Każdy pracownik w firmie, zatrudniony na podstawie umowy o pracę, musi przejść obowiązkowe badania wstępne oraz okresowe.Badania medycyny pracy wykonywane są na koszt pracodawcy, na podstawie stosownego skierowania. Badania wstępne musi wykonać osoba rozpoczynająca pracę na danym stanowisku w firmie. Badania okresowe powinny być wykonywane przez pracowników w określonych odstępach czasu. Częstotliwość badań okresowych reguluje kodeks pracy – uzależnione jest to od zajmowanego stanowiska oraz zagrożeń, jakie się z nim wiążą. Badania okresowe powinny być wykonywane w odstępie od 2 do 5 lat. Badania kontrolne obowiązują osoby, które więcej niż 30 dni były niezdolne do wykonywania pracy. Za badania kontrolne również płaci firma.
Badania wstępne, okresowe oraz kontrolne wykonywane są na podstawie skierowania, które określa charakter pracy oraz ewentualne zagrożenia związane ze stanowiskiem pracownika. Skierowania wydaje zakład pracy. Jako dokument urzędowy, skierowanie na badania powinno być prawidłowo i czytelnie wypełnione, uwzględniając wszystkie niezbędne informacje odnośnie pracy oraz dane o pacjencie. Wymogi te dotyczą zarówno skierowań na badania wstępne, okresowe jak i na kontrolne.
Pracodawco, pamiętaj!
Dopuszczenie pracownika do pracy bez zaświadczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku, traktowane jest przez prawo jako wykroczenie i obłożone karą finansową. Za brak aktualnej umowy o świadczenie usług z zakresu medycyny pracy na pracodawcę może być nałożona kara grzywny (Kodeks Pracy, Ustawa o Służbie Medycyny Pracy z dnia 27 czerwca 1997 r.; Dz. U. 96 z dnia 13 sierpnia 1997 r. poz. 593).
W ramach medycyny pracy wykonujemy:
- badania wstępne
- badania okresowe
- badania kontrolne
- wizytację stanowisk pracy