Zakres obowiązków
Chirurg ogólny, poza posiadaniem podstawowych umiejętności lekarza, wykonuje większość procedur chirurgicznych. Po odpowiednim znieczuleniu ogólnym przeprowadza duże zabiegi (np. w jamie brzusznej) jak i drobne (np. zszycie rany) w anestezji miejscowej. Lekarz tej specjalizacji zajmuje się głównie planowymi zabiegami w obrębie narządów i ścian jamy brzusznej. Jednakże fachowej pomocy w ramach dostępnych środków udzieli także w przypadku urazów (np. złamania kończyn) oraz nagłych wypadków. Umiejętności chirurga ogólnego obejmują również między innymi usuwanie zmian skórnych, przeprowadzanie zabiegów endoskopowych, diagnostykę i zabiegowe leczenie nowotworów. Z powyższego wynika, że w pewnych okolicznościach czynności z zakresu kardiochirurgii, torakochirurgii, gastrologii bądź ortopedii mogą być wykonywane przez jedną osobę. W praktyce klinicznej dąży się jednak do tego, aby każdą procedurę wykonywał lekarz posiadający dodatkowe specjalistyczne przeszkolenie. Dzięki temu jakość świadczonych usług medycznych może osiągnąć najwyższy poziom.
Zakres zabiegów na oddziałach chirurgii ogólnej może różnić się w zależności od szpitala. Duże ośrodki referencyjne posiadają zdecydowanie szerszą ofertę niż małe. W większości jednak placówek przeprowadza się (poza wyżej wymienionymi) zabiegi takie jak: wycięcie tarczycy, torakotomia zwiadowcza czy tracheostomia, a także leczenie żylaków i owrzodzeń kończyn dolnych, splenektomię i mastektomię. Chirurdzy ogólni przeprowadzają też zabiegi proktologiczne i większość zabiegów w obrębie jamy brzusznej, a także wycięcie torbieli układu moczowo-płciowego, leczenie przepuklin i oparzeń oraz drenaże jamy opłucnej.
Do chirurga ogólnego pacjenci zgłaszają się ze skierowaniem od lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Wskazane jest posiadanie aktualnych szczepień przeciwko WZW typu B.