Diabetologia

->->Diabetologia
Diabetologia2022-10-29T12:42:39+02:00

Diabetolog

Diabetolog – kto to taki?

Specjalista z dziedziny diabetologii to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem, terapią i profilaktyką cukrzycy. Dolegliwość ta została uznana za chorobę cywilizacyjną i jest coraz powszechniejsza w zachodnich społeczeństwach. Nieleczona może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, dlatego tak ważne jest, by chory był pod stałą kontrolą medyczną.

Co leczy lekarz diabetolog?

Wśród chorób leczonych przez diabetologa znajdują się różne typy cukrzycy i ich powikłania. Są to m.in.:

 • cukrzyca typu I (insulinozależna) – zwykle ujawnia się już w dzieciństwie lub w czasie dorastania, wymaga stałego podawania insuliny i monitorowania poziomu glukozy we krwi, nieleczona prowadzi do śmierci,
 • cukrzyca typu II (insulinoniezależna) – diagnozuje się ją najczęściej u dorosłych, choć zapada na nią coraz więcej młodych osób; powstaje w wyniku niewłaściwego trybu życia, związanego z brakiem aktywności i złym odżywianiem,
 • cukrzyca ciążowa – specyficzna dla kobiet w ciąży, na ogół mija po jej rozwiązaniu,

Kiedy do diabetologa?

Miejsce, w którym gromadzi się zespół specjalistów z zakresu leczenia cukrzycy to poradnia diabetologiczna. Czym się zajmuje? Odwiedzają ją pacjenci, którzy cierpią na poniższe dolegliwości:

 • przewlekłe zmęczenie i uczucie senności,
 • częste oddawanie moczu,
 • stałe odczuwanie pragnienia,
 • utrata wagi,
 • osłabienie uogólnione,
 • niewyraźne widzenie.

Jeśli dotyczą Cię te objawy, powinieneś przemyśleć wizytę u lekarza diabetologa. Nieleczona cukrzyca prowadzi do groźnych powikłań, m.in. niewydolności nerek, amputacji kończyn czy udarów. Brak odpowiedniego leczenia może przyczynić się do przedwczesnej, często nagłej śmierci.

W zakres obowiązków lekarza diabetologa wchodzi również poinformowanie pacjenta o konsekwencjach zaniedbań w leczeniu, a także wsparcie w profilaktyce i terapii powikłań takich, jak np. stopa cukrzycowa.

Jak wygląda wizyta u diabetologa?

Pierwsza wizyta polega na zdiagnozowaniu problemu i ocenieniu, z jakim typem cukrzycy masz do czynienia. Od czego diabetolog zaczyna spotkanie? Wywiad lekarski to podstawa – w tym czasie opowiadasz lekarzowi, co Ci dolega, a on, zadając dodatkowe pytania, ustala, z jakiego rodzaju schorzeniem masz do czynienia. Następnie przechodzi do wykonania niezbędnych badań i udzielenia informacji na temat planowanego leczenia.

Czy diabetolog ustala dietę? Na pewno opowie Ci o zasadach żywienia i pomoże wybrać konkretne produkty do przygotowywania posiłków. Oprócz lekarza diabetologa, w naszej Przychodni można skorzystać również z edukacji diabetologicznej. Na takiej wizycie, pielęgniarka diabetologiczna, pomoże dobrać Pacjentowi odpowiednią dietę.

Spotkanie edukacyjne z zakresu diabetologii to zwykle cykl kilku wizyt rozłożonych w czasie. Na spotkaniach omawia się wiele tematów:

 • cukrzyca – co to za choroba,

 • zasady zdrowego żywienia w cukrzycy z zastosowaniem WW i WBT,

 • samokontrola,

 • postępowanie w stanach nagłych,

 • powikłania cukrzycy,

 • cukrzyca w życiu codziennym, podróży itp.

Zadbaj o siebie – postaw na profilaktykę

Jeśli widzisz u siebie niepokojące objawy, zastanów się nad skorzystaniem z porady specjalisty. Na początek możesz udać się do swojego lekarza rodzinnego, a następnie, za jego poleceniem, odwiedzić diabetologa i wykonać badania. Najważniejsze, by nie ignorować złego samopoczucia – konsekwencje nieleczonej cukrzycy mogą być poważne. Ryzyko powstania zespołu metabolicznego, zakażenia tkanek czy amputacja kończyny to jedne z najgorszych, ale nie jedyne skutki braku leczenia tej choroby. Aby im zapobiegać, należy wdrożyć zalecenia diabetologa!

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (CENTRUM MEDYCZNE LECZY MED MAŁGORZATA ŁĘCZYCKA) jedynie do kontaktu ze mną.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (CENTRUM MEDYCZNE LECZY MED MAŁGORZATA ŁĘCZYCKA) jedynie do kontaktu ze mną.

   wpChatIcon
   wpChatIcon