Badania laboratoryjne

->->Badania laboratoryjne
Badania laboratoryjne2019-01-09T12:59:17+01:00
Dni tygodnia Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota*
Godziny Pracy 07:30-10:30 07:30-10:30 07:30-10:30 07:30-10:30 07:30-10:30 08:00-10:30

* Proszę weryfikować na stronach czy w daną sobotę CM LeczyMed jest otwarty

Materiały do badań laboratoryjnych pobierane są przez nasze pielęgniarki w gabinecie nr. 5 Uwaga : wcześniej wymagana rejestracja pobrania w Recepcji.

Przygotuj się do badania w 5 krokach:

 • 24 h przed badaniami unikaj intensywnego wysiłku fizycznego,
 • 12 h przed badaniem powstrzymaj się od jedzenia (większość badań wymaga stanu naczczo) – pij tylko wodę,
 • 3 h przed badaniem powstrzymaj się od palenia papierosów,
 • 30 min przed badaniem zrelaksuj się (ważne szczególnie przy badania EKG),
 • Poinformuj pielęgniarkę o przyjmowanych lekach

Aby otrzymać swoje wyniki przez email należy przy Rejestracji zweryfikować wprowadzony adres do systemu przychodni – tylko na ten adres będzie wysłany skan wyników. Aby uzyskać skan, należy zadzwonić na Recepcję i poprosić o wysłanie wyników gdy sa one już dostępne. Może się zdarzyć, że Państwa badania znajdują się w grupie badań objętych szczególną ochroną i nie mogą zostać opublikowane, badania te należy odebrać osobiście w placówce. Może również zaistnieć sytuacja, gdy przychodnia wykona kontakt do Państwa (telefonicznie, email, SMS) w przypadku wyników patologicznych (zancznie odstepujących od normy i mogących stanowić realne zagrożenie zdrowia i życia)

Odbiór wyników badań odbywa się w recepcji w godzinach pracy placówki. Odbiór wyników przez osoby fizyczne jest możliwy osobiście po okazaniu dowodu osobistego lub przez osobę upoważnioną wcześniej przez pacjenta (adnotacja wprowadzona do systemu) i dokumentu tożsamości.

Wyniki badań zarówno laboratoryjnych jak i diagnostycznych, stanowią dokumentację medyczną i postępowanie z nimi musi odbywać się zgodnie z wymaganiami ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta z dnia 6 listopada 2008 roku oraz ustawy o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku.

Uprzejmie informujemy, iż wszystkie badania wykonane w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej są własnością placówki i zostają dołączone do dokumentacji medycznej pacjenta.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 21 grudnia 2006 w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej oraz sposobu jej przetwarzania.

Rodzaje badań

Badanie krwi

W celu wykonania najbardziej popularnych badań laboratoryjnych, ale i tak zwanych specjalistycznych, konieczne jest pobranie krwi. Najczęściej pobierana jest krew żylna, z żyły zgięcia łokciowego. Materiał do badań pobierany jest w punkcie pobrań przez uprawniony personel. W warunkach standardowych krew powinna być pobierana na czczo, chyba że lekarz zadecyduje inaczej. O fakcie zjedzenia posiłku lub przyjęcia leków należy poinformować pielęgniarkę pobierającą krew. Krew do badań laboratoryjnych powinna być pobierana w stanie spoczynku – należy przyjść kilka minut przed planowaną godziną pobrania krwi. W celu otrzymania jak najbardziej wiarygodnych wyników krew na badanie powinna być pobierana w godzinach porannych, najlepiej pomiędzy godz. 7:00 a 10:30.

Badania stężenia cholesterolu i jego frakcji oraz triglicerydów (profil lipidowy), glukozy, a także morfologii krwi obwodowej wykonuj co najmniej raz w roku.

W przypadku kobiet stosujących doustną antykoncepcję badaj regularnie aktywność enzymów wątrobowych i układ krzepnięcia.

W przypadku mężczyzn po 40 roku życia raz w roku badaj stężenie PSA – marker raka stercza.

Badanie kału

Kał do badania pobiera się z masy kałowej oddanej w wyniku aktu defekacji bez użycia środków przeczyszczających lub lewatywy. Przed pobraniem materiału należy zakupić w aptece pojemnik do badania kału. Pobierając łopatką materiał do badań należy pamiętać by pobrać kał z 2-3 różnych miejsc. Należy również zaznaczyć, że jednorazowe badanie w kierunku pasożytów może okazać się niewystarczające i należy je powtórzyć 2-3 krotnie. Nie należy oddawać kału do muszli klozetowej! W przypadku niemowląt i małych dzieci kał można pobrać z pieluszki, którą uprzednio wyjałowiono poprzez prasowanie gorącym żelazkiem (dotyczy to tylko pieluszek wielorazowych). Kiedy pobiera się kał celem stwierdzenia obecności pasożytów, należy pamiętać o tym, że pasożyty – znajdujące się w kale pobieranym do analizy – są bardzo wrażliwe na zmiany warunków środowiska, dlatego też badanie to musi być powtarzane, zwykle w odstępach 2-3 dniowych. Bardzo ważne jest to, aby próbki kału pobierać z różnych miejsc masy kałowej, a do laboratorium dostarczyć nieco więcej kału niż w przypadku innych badań (około 10 g). Jeśli celem badania jest stwierdzenie główki tasiemca, do laboratorium przesyła się cały oddany kał. Próbki kału na tzw. krew utajoną bada się z trzech kolejnych wypróżnień, z tym, że z każdego wypróżnienia pobiera się dwie próbki kału.

Badanie ogólne moczu

Mocz należy pobrać do specjalnie do tych celów przeznaczonego pojemnika jednorazowego użytku (pojemniki dostępne są w każdej aptece, w przypadku badania mikrobiologicznego, „na posiew” – kup pojemnik jałowy). Do badania najlepszy jest mocz pobrany rano, po przerwie nocnej. Po umyciu i osuszeniu zewnętrznych okolic moczowo-płciowych należy pobrać mocz ze „środkowego strumienia” tzn. pierwszą porcję oddajemy do toalety, następnie do pojemniczka ok. 150-200 ml i resztę do toalety. Próbkę należy jak najszybciej dostarczyć do badania. Badanie nie powinno być wykonywane w okresie miesiączkowania oraz w pierwszych trzech dniach po zakończeniu miesiączki.

Badanie ogólne moczu wykonuj co najmniej raz w roku.

badanie-krwiPosiew, wymaz – badania mikrobiologiczne

Wymaz z gardła. W celu uzyskania materiału o wysokiej przydatności diagnostycznej należy pamiętać o powstrzymaniu się od picia i jedzenia przed pobraniem, a także od mycia zębów. Spożycie posiłku czy umycie zębów może w niektórych przypadkach spowodować wystąpienie fałszywie ujemnych wyników. W dniu pobrania próbki wykluczone jest stosowanie płukanek, tabletek do ssania i innych środków o działaniu miejscowym dezynfekującym.

Pobieranie wymazów z narządów płciowych na badania mikrobiologiczne u kobiet wymaga przerwania stosowania niektórych leków drogą dopochwową, irygacji pochwy oraz wstrzymania się od kontaktów seksualnych na 48 h przed pobraniem materiału.

W przypadku wymazów z cewki moczowej pacjent nie może oddawać moczu przynajmniej jedną godzinę przed pobraniem wymazu.

Przy pobieraniu innych rodzajów próbek (wymazów z ran, ucha, spojówek, wydzielin ropnych itp.) oraz w razie nasuwających się pytań lub wątpliwości dotyczących pobierania próbek biologicznych i przygotowania do badań laboratoryjnych prosimy o kontakt z pracownikami punktu pobrań.

Serdecznie Zapraszamy

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (CENTRUM MEDYCZNE LECZY MED MAŁGORZATA ŁĘCZYCKA) jedynie do kontaktu ze mną.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (CENTRUM MEDYCZNE LECZY MED MAŁGORZATA ŁĘCZYCKA) jedynie do kontaktu ze mną.

   wpChatIcon
   wpChatIcon