Alergologia

Alergologia2021-07-12T10:00:55+02:00

AlergologZakres obowiązków

Alergolog to lekarz, który zajmuje się pacjentami cierpiącymi na alergie wywoływane różnymi czynnikami jak np. składniki pokarmowe, sierść, kurz, pyłki roślin, leki. Jego zadaniem jest prawidłowe zdiagnozowanie typu alergii, określenie alergenu wywołującego chorobę oraz dobór odpowiednich leków i najwłaściwszej terapii odczulającej.

Alergolog wykrywa uczulenie przeprowadzając odpowiednie testy (skórne, śluzówkowe, immunologiczne), badania czynnościowe układu oddechowego, przeprowadzanie diety eliminacyjnej. Po przeprowadzeniu niezbędnych badań, określeniu typu alergii i alergenu powodującego uczulenie, rozpoczyna leczenie pacjenta za pomocą właściwych leków. Jeśli istnieje taka możliwość przeprowadza także terapię odczulająca, polegającą najczęściej na podawaniu specjalnej szczepionki (lub serii szczepionek).

Alergolog udziela swoim pacjentom wszelkich informacji odnośnie danego typu alergii, prawidłowego odżywiania, trybu życia i postępowania w przypadku nagłej reakcji alergicznej.

Od lekarza alergologa wymaga się szerokiej wiedzy z dziedziny nie tylko samej alergologii, ale również immunologii, dermatologii, chorób płuc i otolaryngologii. Ponieważ objawy alergii ujawniają się najczęściej już w wieku dziecięcym, właśnie ta grupa stanowi duży odsetek pacjentów, a z tego powodu alergolog musi także posiadać wiedzę z zakresu pediatrii.

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (CENTRUM MEDYCZNE LECZY MED MAŁGORZATA ŁĘCZYCKA) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (CENTRUM MEDYCZNE LECZY MED MAŁGORZATA ŁĘCZYCKA) jedynie do kontaktu ze mną.

   wpChatIcon