Szybkie CRP

Szybkie CRP

2019-03-19T14:25:42+01:0018 lutego 2019|

W odpowiedzi na bardzo duże zainteresowanie pacjentów, usługi w naszym Centrum Medycznym zostały poszerzone o 2 minutowe testy CRP

Dwuminutowe testy CRP

Pytanie : Co to jest ?

Odpowiedź : W bardzo dużym skrócie jest banalna, to test na poziom obecności białka CRP pozwala lekarzowi jednoznacznie i szybko stwierdzić, czy choroba z którą boryka się organizm ma podłoże wirusowe czy bakteryjne.

Pytanie : Co mi to daje ?

Odpowiedź : Uniknięcie antybiotyków kiedy są one zbędne

Pytanie : Co z tego mam, że wykonam badanie CRP ?

Odpowiedź : Wynik poziomu CRP dostepny w CM LeczyMed w 2 minuty daje:

  • prawidłową diagnozę lekarza POZ na podstawie wyników,
  • nie kupowanie drogich antybiotyków, gdy nie są potrzebne
  • nie szkodzenie sobie antybiotykami, gdy nie są potrzebne
  • szybsze osiągnięcie satysfakcjonującego poziomu zdrowia

Koszt 2 minutowego testu CRP w CM LeczyMed wynosi tylko 35 zł (proszę aktualną cenę sprawdzić w naszym cenniku)

Co to jest CRP ?

Test CRP określa stężenie specyficznego rodzaju białka, którego poziom jest różny w zależności od tego czy mamy do czynienia z infekcją wirusową czy bakteryjną. Testy są najczęściej wykonywane w przypadku infekcji dróg oddechowych lub braku skuteczności stosowanej terapii. W surowicy zdrowych ludzi stężenie CRP nie przekracza 6 mg/l, w infekcjach wirusowych jest nieznacznie podwyższony, a w ostrych infekcjach bakteryjnych może zwiększać się nawet kilkusetkrotnie.

Do tej pory takie badanie było przeprowadzane tylko w szpitalach lub w gabinecie zabiegowym na zlecenie lekarza specjalisty. Na wynik trzeba było jednak poczekać. Dwa lata temu na polski rynek trafiły aparaty, które w ciągu dwóch minut wskazują poziom CRP. Test jest bardzo prosty do wykonania. Wystarczy nakłuć palec i kroplę krwi, zmieszaną z trzema odczynnikami, nanieść na tester. Łatwość polega na tym, że nie trzeba do jego wykonania angażować pielęgniarki i wysyłać krwi do laboratorium.

Nasi lekarze o testach CRP dowiedzieli się ponad dwa lata temu podczas zjazdu lekarzy chorób zakaźnych. – Jedna z nich wyraziła swojąopinię: „Byłam zaskoczona tym, że lekarze rodzinni mogą lepiej zdiagnozować infekcję, z którą przychodzi pacjent. Do tej pory musieliśmy polegać na własnych obserwacjach. Wielokrotnie zdarzało się tak, że do gabinetu przychodziła mama z dzieckiem, które oprócz gorączki nie ma żadnych innych objawów. W takich sytuacjach często pojawiają się wątpliwości czy podać antybiotyk, czy się z nim wstrzymać. Wykonanie szybkiego testu CRP pozwala niemal natychmiast stwierdzić jaki poziom białka dziecko ma we krwi. Jeśli znacznie przewyższa normę, włączamy antybiotyk. Dzięki temu infekcja nie rozwinie się w pełni i pacjent szybciej wraca do zdrowia. Dlatego zdecydowanie zalecamy korzystanie z testów dla zdrowia dzieci.” Niestety testy nie są w zakresie opłat POZ finansowanych przez NFZ. Pacjenci muszą sami ponosić koszty związane z tymi testami. Co zatem o pomyśle sądzi resort zdrowia? Marek Twardowski, wiceminister zdrowia nie widzi sensu refundowania testu. – Nie znam kraju europejskiego, który płaciłby za szybkie testy CRP. Jeśli ktoś chce sobie zrobić takie badanie prywatnie to jego wolna wola, ale nie ma uzasadnienia medycznego, aby refundować takie świadczenie. Ten test nie pokazuje bowiem dokładnie z jaką infekcją mamy do czynienia. Wskazuje jedynie czy jest odczyn zapalny co oznacza, że tylko pośrednio może wskazywać czy infekcja może być wywołana bakterią. Dodatkowo może się okazać, że pacjent jest przewlekle chory i wtedy lekarz musi niezależnie od testu podjąć decyzję czy antybiotyk jest potrzebny czy nie – mówi Twardowski.

Skuteczność CRP ?

Tezę skuteczności CRP potwierdza dr Paweł Grzesiowski, kierownik zakładu profilaktyki zakażeń w Narodowym Instytucie Leków. – Ograniczenie ilości spożywanych antybiotyków to spadek oporności wśród bakterii i mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań poantybiotykowych takich jak grzybice czy biegunki – mówi dr Grzesiowski. Jak jednak dodaje, stosowanie testów CRP przez niedoświadczonego lekarze może być ryzykowne. – Trzeba brać pod uwagę, że są choroby, w których CRP jest podwyższone jak np. choroby reumatyczne, choroba wieńcowa czy gruźlica. Wyższe CRP występuje także po operacjach i przebytych zawałach, dlatego przed wykonaniem testu należy przeprowadzić bardzo szczegółowy wywiad lekarski – podkreśla. – Ważne jest też to, aby obserwować pacjenta przez następne dni, bo wskaźnik CRP potrafi wzrastać bardzo szybko – dodaje dr Gyrczuk. Choć testy są bardzo łatwe w wykonaniu, to dr Grzesiowski uważa, że powinni wykonywać je wyłącznie lekarze. – Nie trudno sobie wyobrazić co by było, gdyby test był dostępny dla każdego. Matka, która kupiłaby go w aptece i zrobiła dziecku, z pewnością nie poszłaby do lekarza, gdyby wynik wyszedł ujemny. Mogłaby zbagatelizować sprawę, a w nocy dziecko umarłoby na sepsę – mówi specjalista. Dlatego testy nie są dostępne dla użytku indywidualnego.

Ministerstwo Zdrowia podaje kolejny argument świadczący o tym, że w szybkim tempie nie uda się wprowadzić testów do gabinetów lekarskich. – Obawiam się, że diagnostyka rozbudowana o tego typu testy z pewnością podniosłaby koszty leczenia. Z pewnością byłyby problemy z wdrożeniem tych testów – trzeba by było uzbroić gabinety w sprzęt oraz stanowisko do wykonywania i przechowywania testów. (dopisek : CM LeczyMed ma profesjonalnie wyposazony gabinet zabiegowy do tych celów) Poza tym sądzę, że trudno jest przełamać myślenie wielu lekarzy, którzy działają w określonych koleinach. Wielu z nich nadal uważa, że lepiej jest podać na wszelki wypadek antybiotyk, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi konsekwencjami. Podobnego zdania jest minister Twardowski. – Jeszcze nie słyszałem, aby ktoś poniósł konsekwencje z powodu zastosowania antybiotyku. Działo się wręcz odwrotnie – niejednokrotnie słyszałem pretensje pacjentów, że lekarz nie przepisał w porę – mówi podsekretarz stanu. Wychodzi na to, że nasi lekarze są poza koleinami i postępując z duchem czasu zalecają lepsze sprawdzenie choroby przed postawieniem diagnozy – dopisek CM LeczyMed.

Ten argumenty popiera również dr Jarosław Załuski, Kierownik Indywidualnego Gabinetu Specjalistycznego w Sochaczewie. – Podczas wizyt przeziębionego pacjenta rzeczywiście wielu lekarzy podejmuje decyzję, że lepiej jest przepisać antybiotyk niż diagnozować. Taka sytuacja spowodowana jest przede wszystkim tym, że lekarz nie posiada odpowiedniego narzędzia, które w sposób klarowny i szybki pomogłoby określić stan badanego. Obecnie na świecie można zaobserwować tendencję do przeprowadzania tzw. szybkich testów diagnostycznych i z całą pewnością trend ten dotrze także do nas – podkreśla dr Załuski. W naszym Centrum trend potrzeb pacjentów był widoczny i w związku z tym … testy są u nas dostępne.

Ciekawy artykuł o testach CRP do dalszego zglębienia tematu.

Serdecznie Zapraszamy

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (CENTRUM MEDYCZNE LECZY MED MAŁGORZATA ŁĘCZYCKA) jedynie do kontaktu ze mną.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (CENTRUM MEDYCZNE LECZY MED MAŁGORZATA ŁĘCZYCKA) jedynie do kontaktu ze mną.