POZ – gdzie ? kiedy ? pomoc ?

->->POZ – gdzie ? kiedy ? pomoc ?

POZ – gdzie ? kiedy ? pomoc ?

2023-02-01T15:56:48+01:001 lutego 2023|

Ferie niedługo

Ferie zimowe to szczególnie wyzwanie dla medyków dbających o zdrowie uczniów i ich rodzin odpoczywających w różnych rejonach kraju. Pod opiekę dyżurującego tam personelu rokrocznie trafiają m.in. setki pacjentów ze zwichnięciami, skręceniami, złamaniami, otarciami, rozcięciami głowy. O tego rodzaju urazy nietrudno bowiem podczas wycieczek zaśnieżonymi i oblodzonymi szlakami, jazdy na nartach czy sankach. Odpoczynek może zakłócić także nagłe zatrucie czy infekcja. Dobrze zatem wiedzieć gdzie szukać pomocy.

Konsultacja w POZ

Jeśli spędzasz ferie na terenie własnej gminy (u nas Ząbki) i potrzebujesz konsultacji medycznej, pomoże ci lekarz rodzinny, który na co dzień dba o twoje zdrowie. Podczas pobytu w innej części Polski, możesz zgłosić się do każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej oznaczonej logiem NFZ.

Poza godzinami pracy przychodni POZ (8:00 – 18:00 w dni powszednie) za opiekę nad pacjentami, którzy nagle źle się poczuli, odpowiadają punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W naszym powiecie wołomińskim jest jedna (sic!) placówka pełniąca taką rolę. Możesz dowolnie wybrać najbliższy gabinet, który zapewnia tego rodzaju doraźną pomoc (w naszym pobliżu jest jeszcze placówka w Rembertowie), niezależnie od tego, gdzie na co dzień się leczysz. Nie obowiązuje rejonizacja.

Gabinety nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz przez całą dobę w weekendy i święta.

Teleporada przez telefon

W nocy, weekendy i święta niepokojące objawy choroby możesz także skonsultować z medykiem przez telefon, bez wychodzenia z domu. Umożliwia to Teleplatforma Pierwszego Kontaktu. Wystarczy, że zadzwonisz pod bezpłatny numer 800 137 200 – taki sam w całej Polsce.

Porad udziela profesjonalny personel medyczny: pielęgniarki, położne i lekarze. W razie potrzeby otrzymasz e-receptę na niezbędne leki.

Stan nagły

W razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia zgłoś się do izby przyjęć, szpitalnego oddziału ratunkowego albo wezwij zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112. W górach pomoc zapewnia Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Numer alarmowy do GOPR/TOPR to: 985 lub 601 100 300.

Zagranica

Planując zimowy wypoczynek poza Polską, włóż do portfela wydawaną bezpłatnie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki niej podczas pobytu na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria) oraz Wielkiej Brytanii możesz liczyć na bezpłatną opiekę medyczną w placówkach działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia, na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego kraju.

Podsumowanie

Niezależnie od celu podróży, przed wyjazdem zainstaluj w telefonie aplikację mojeIKP. Zapewnia ona dostęp do najważniejszych informacji o twoim zdrowiu np. e-recept i dawkowania przepisanych leków. Znajdziesz w niej także zakładkę „pierwsza pomoc” ze wskazówkami, które ułatwią ci skuteczne niesienie ratunku w sytuacji, gdy będziesz świadkiem wypadku czy zatrzymania krążenia.

My życzymy Wam udanych ferii i abyście nie musieli ich spędzać w poczekalniach przychodni !!!

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (CENTRUM MEDYCZNE LECZY MED MAŁGORZATA ŁĘCZYCKA) jedynie do kontaktu ze mną.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (CENTRUM MEDYCZNE LECZY MED MAŁGORZATA ŁĘCZYCKA) jedynie do kontaktu ze mną.

   wpChatIcon