Koronawirus aka wirus z „Wuhan”

->->Koronawirus aka wirus z „Wuhan”

Koronawirus aka wirus z „Wuhan”

2020-01-28T09:23:58+01:0028 stycznia 2020|

Wirus z Wuhan

Koronawirus

Nowy koronawirus (2019-nCoV) prawdopodobnie pojawił się pod koniec 2019 r. na targu owoców morza w Wuhan (Chiny). Chińska Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała w poniedziałek, że liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa wzrosła do 80, a osób zarażonych do 2744. W ostatnich 24 godzinach potwierdzono 769 nowych przypadków zachorowań.

„Koronawirusy są znane od lat. Wywołują 10-20 proc. przeziębień” – mówi dr Kuchar. I dodaje, że z przeziębieniem boryka się co roku 20 proc. osób.

Wyjaśnia, że koronawirusy spowodowały już dwie groźne epidemie odzwierzęce. Pierwszą z nich była epidemia SARS (zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej), która przebiegała jako ciężkie zapalenie płuc. „Choroba miała wysoką śmiertelność: 50 proc. chorych trafiało na oddział intensywnej terapii, a 10 proc. umierało” – mówi badacz. Przypomniał, że na chorobę tę od 2002 r. zapadło ok. 8 tys. os., a ponad 700 zmarło.

W 2012 r. pojawił się z kolei inny koronawirus – wywołujący MERS – bliskowschodni zespół oddechowy. Zachorowało kilka tysięcy osób, a śmiertelność wyniosła ok. 30 proc.

„Śmiertelność w przypadku poprzednich epidemii koronawirusów była więc przerażająco duża, ale skończyło się na kilkuset zgonach na całym świecie” – mówi dr Kuchar. Porównuje, że w przypadku grypy rocznie odnotowuje się rocznie 1 mld zachorowań i kilkaset tysięcy zgonów. „Ale grypę jakoś oswoiliśmy” – mówi.

Koronawirus jest coraz bliżej Polski – w nocy z poniedziałku na wtorek (27-28.01) w Bawarii potwierdzono pierwszy przypadek zachorowania. Nowym koronawirusem został zakażony mężczyzna z powiatu Starnberg.

Niemcy to drugi kraj w Europie, gdzie odnotowano przypadek zakażenia koronawirusem. Wcześniej stwierdzono go tylko we Francji. Informacje na ten temat potwierdziło w nocy z poniedziałku na wtorek ministerstwo zdrowia Bawarii, gdzie znaleziony został chory. Mężczyzna w powiecie Starnberg został zakażony nowym koronawirusem – poinformował rzecznik resortu. Pacjent znajduje się pod obserwacją w izolatce.

Mapa zakażeń – live

Koronawirusy – jak się zakażamy?

Istnieje przekonanie, że wirus SARS pojawił się na skutek transmisji od nietoperzy, chociaż mogły to być również jenoty. Najbardziej zagrożonym rejonem, gdzie występuje SARS jest południowo-wschodnia Azja. Jednak wciąż aktualne pozostaje przypuszczenie, że źródłem koronawirusów dla ludzi są wielbłoądy. Wirusy mogą być zlokalizowane w moczu, kale, a nawet wydzielinie dróg oddechowych i mleku zakażonego zwierzęcia. Bezpośredni kontakt z wymienionymi wydzielinami może skutkować przeniesieniem zakażenia. W niektórych sytuacjach możliwe jest zakażenie człowieka przez człowieka, chociażby wskutek bliskiego kontaktu z chorymi osobami czy wśród pracowników służby zdrowia.

Z informacji jakie do tej pory posiadamy wygląda na to, że wirus z Wuhan przenoszony jest drogą kropelkową. Dlatego niezmiernie ważne jest zachowanie ostrożności i podstawowych zasad bezpieczeństwa. Starajmy się przebywać jak najmniej w dużych skupiskach ludzkich, a jeżeli nie możemy tego uniknąć np. metro, pociąg etc. używać minimum masek z filtrami HEPA. Ponadto obowiązkowo należy myć często ręce.

W zapobieganiu chorobie bardzo ważne są poniższe działania:

 • należy unikać bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi,
 • należy pamiętać o higienie podczas oddychania, czyli zasłanianiu w trakcie kaszlu i kichania nosa i ust (najlepiej chusteczką jednorazową),
 • ważna jest higiena osobista, czyli częste mycie rąk,
 • podczas podróży warto mieć przy sobie żel antybakteryjny lub chusteczki jednorazowe z dodatkiem alkoholu,
 • nie należy brudnymi dłońmi dotykać ust, oczu oraz nosa,
 • osoby podróżujące do rejonów, w których występuje wirus Wuhan, powinny dokładnie przestudiować informacje zamieszczone na stronie WHO,
 • należy unikać kontaktów zarówno ze zwierzętami jak i ich wydalinami, szczególnie podczas podróży.

Objawy

Początkowe objawy zakażenia wirusem z WUHAN to gorączka i suchy kaszel, a po tygodniu mogą się pojawić zaburzenia układu oddechowego wymagające leczenia szpitalnego. Koronawirus wywołuje zapalenie płuc, które w niektórych przypadkach bywa śmiertelne. Zakażenie to rzadko jednak powoduje katar i kichanie, tak jak przeziębienie.

Inne objawy chorobowe występują u osób zarażonych SARS-CoV. Infekcja rozpoczyna się wysoką temperaturą, do której dołącza się na ogół biegunka, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów, bóle głowy oraz duszności (kłopoty z oddychaniem). U pewnej grupy pacjentów kłopoty z oddychaniem mogą rozwinąć się w kierunku niewydolności oddechowej, której konsekwencją może być nawet śmierć pacjenta.

Z kolei infekcja spowodowana wirusem MERS-CoV daje na początku mało charakterystyczne objawy, w postaci bólu głowy, kaszlu, wysokiej temperatury, duszności oraz bólów mięśni. Czasem dołączają się nudności, wymioty, biegunka oraz ból brzucha. Wraz z rozwojem infekcji tym wirusem rozwija się zapalenie płuc, które może skutkować śmiercią pacjenta. Nie rzadko można zaobserwować upośledzone funkcjonowanie nerek.

 

INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z REGIONU AZJI POŁUDNIOWO-WSCHODNIEJ

W ostatnich kilku tygodniach w krajach Azji Południowo-Wschodniej (Chiny, Tajlandia, Japonia, Korea Płd., Tajwan) wystąpiły zachorowania z objawami wysokiej temperatury ciała > 38 oC, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

W przypadku zaobserwowania tych objawów u siebie należy bezzwłocznie zgłosić się do izby przyjęć szpitala, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Główny Inspektor Sanitarny

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (CENTRUM MEDYCZNE LECZY MED MAŁGORZATA ŁĘCZYCKA) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (CENTRUM MEDYCZNE LECZY MED MAŁGORZATA ŁĘCZYCKA) jedynie do kontaktu ze mną.