Koronawirus – co robić ?

->->Koronawirus – co robić ?

Koronawirus – co robić ?

2020-03-06T08:59:47+01:006 marca 2020|

Jak się zachować gdy podejrzewasz u Siebie Koronawirusa ?

Koronawirus

Jeśli podejrzewacie u siebie Koronawirusa, proszę nie przychodzić do przychodni !!! Narażacie inne osoby oraz zwiększacie ryzyko dużej epidemii.

Mapa zakażeń – live

Koronawirusy – jak się zakażamy?

Istnieje przekonanie, że wirus SARS pojawił się na skutek transmisji od nietoperzy, chociaż mogły to być również jenoty. Najbardziej zagrożonym rejonem, gdzie występuje SARS jest południowo-wschodnia Azja. Jednak wciąż aktualne pozostaje przypuszczenie, że źródłem koronawirusów dla ludzi są wielbłoądy. Wirusy mogą być zlokalizowane w moczu, kale, a nawet wydzielinie dróg oddechowych i mleku zakażonego zwierzęcia. Bezpośredni kontakt z wymienionymi wydzielinami może skutkować przeniesieniem zakażenia. W niektórych sytuacjach możliwe jest zakażenie człowieka przez człowieka, chociażby wskutek bliskiego kontaktu z chorymi osobami czy wśród pracowników służby zdrowia.

Z informacji jakie do tej pory posiadamy wygląda na to, że wirus z Wuhan przenoszony jest drogą kropelkową. Dlatego niezmiernie ważne jest zachowanie ostrożności i podstawowych zasad bezpieczeństwa. Starajmy się przebywać jak najmniej w dużych skupiskach ludzkich, a jeżeli nie możemy tego uniknąć np. metro, pociąg etc. używać minimum masek z filtrami HEPA. Ponadto obowiązkowo należy myć często ręce.

W zapobieganiu chorobie bardzo ważne są poniższe działania:

 • należy unikać bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi,
 • należy pamiętać o higienie podczas oddychania, czyli zasłanianiu w trakcie kaszlu i kichania nosa i ust (najlepiej chusteczką jednorazową),
 • ważna jest higiena osobista, czyli częste mycie rąk,
 • podczas podróży warto mieć przy sobie żel antybakteryjny lub chusteczki jednorazowe z dodatkiem alkoholu,
 • nie należy brudnymi dłońmi dotykać ust, oczu oraz nosa,
 • osoby podróżujące do rejonów, w których występuje wirus Wuhan, powinny dokładnie przestudiować informacje zamieszczone na stronie WHO,
 • należy unikać kontaktów zarówno ze zwierzętami jak i ich wydalinami, szczególnie podczas podróży.

Objawy

Początkowe objawy zakażenia wirusem z WUHAN to gorączka i suchy kaszel, a po tygodniu mogą się pojawić zaburzenia układu oddechowego wymagające leczenia szpitalnego. Koronawirus wywołuje zapalenie płuc, które w niektórych przypadkach bywa śmiertelne. Zakażenie to rzadko jednak powoduje katar i kichanie, tak jak przeziębienie.

Inne objawy chorobowe występują u osób zarażonych SARS-CoV. Infekcja rozpoczyna się wysoką temperaturą, do której dołącza się na ogół biegunka, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów, bóle głowy oraz duszności (kłopoty z oddychaniem). U pewnej grupy pacjentów kłopoty z oddychaniem mogą rozwinąć się w kierunku niewydolności oddechowej, której konsekwencją może być nawet śmierć pacjenta.

Z kolei infekcja spowodowana wirusem MERS-CoV daje na początku mało charakterystyczne objawy, w postaci bólu głowy, kaszlu, wysokiej temperatury, duszności oraz bólów mięśni. Czasem dołączają się nudności, wymioty, biegunka oraz ból brzucha. Wraz z rozwojem infekcji tym wirusem rozwija się zapalenie płuc, które może skutkować śmiercią pacjenta. Nie rzadko można zaobserwować upośledzone funkcjonowanie nerek.

 

 

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (CENTRUM MEDYCZNE LECZY MED MAŁGORZATA ŁĘCZYCKA) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (CENTRUM MEDYCZNE LECZY MED MAŁGORZATA ŁĘCZYCKA) jedynie do kontaktu ze mną.