Krztusiec

Krztusiec

2019-03-22T07:57:42+01:0022 marca 2019|

Krztusiec to niestety częsta choroba wykrywana przez nas w przychodni, u naszych najmniejszych pacjentów.

Co to jest Krztusiec

Krztusiec jest chorobą zakaźną układu oddechowego, atakującą przede wszystkim dzieci. Jest szczególnie niebezpieczny dla noworodków i niemowląt, dla których stanowi nawet zagrożenie życia. Objawia się, między innymi, uporczywym, suchym kaszlem. Przed krztuścem można się skutecznie uchronić tylko dzięki szczepieniom.

Krztusiec – przyczyny i objawy choroby

Krztusiec (inna nazwa choroby to koklusz), jest niezwykle zaraźliwą chorobą układu oddechowego, wywoływaną przez bakterię Bordella pertussis. Choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z chorą osobą. Wylęga się od 3 do 14 dni od zakażenia bakterią. Chory pozostaje źródłem zakażenia prawie od początku wylęgania się choroby i aż do trzech tygodni po wystąpieniu pierwszych objawów.

Najbardziej charakterystyczne objawy krztuśca to napady kaszlu oraz duszności. Krztusiec atakuje przede wszystkim małe dzieci, będące w wieku przedszkolnym lub szkolnym, a także niemowlęta, dla których krztusiec jest szczególnie niebezpieczny.

Przebieg choroby

Krztusiec przebiega w trzech fazach:

 • faza pierwsza: okres nieżytowy. Trwa około dwóch tygodni. W tym czasie u chorego występuje stan podgorączkowy, męczy go suchy kaszel, pojawia się nieżyt nosa i – czasem – zapalenie spojówek. To czas, gdy do komórek błon śluzowych układu oddechowego i do układu limfatycznego zaczyna przenikać bakteria.
 • faza druga: okres kaszlu napadowego. Trwa od jednego do czterech tygodni. Toksyny, wydzielane przez bakterie, zaczynają działać i powodują wydzielanie się gęstego, lepkiego śluzu. Szczególnie ciężko krztusiec przechodzą noworodki, u których zamiast kaszlu mogą wystąpić bezdechy, duszności, kichanie i łzawienie. Małe dziecko dostaje ataków kaszlu głównie w nocy. Podczas tych ataków dziecko sinieje i czerwienieje na przemian, pojawiają się okresy bezdechu i mimowolne oddawanie moczu lub stolca. Napady kaszlu u małego dziecka kończą się wymiotami, wyczerpaniem organizmu, połączone są też z wylewami do spojówek i wybroczynami na twarzy.
 • faza trzecia: okres rekonwalescencji. Trwa do trzech miesięcy. W tym czasie napady kaszlu stopniowo zanikają.

Osoba, która przeszła krztusiec, nie zyskuje trwałej odporności. Po okresie od 4 do 10 lat  może ponownie zachorować na koklusz.

Wykrywanie choroby

Aby stwierdzić, co powoduje ataki kaszlu, bada się wydzielinę pobraną z gardła chorego w ciągu pierwszych dwóch tygodni choroby. W następnych tygodniach w krwi pojawiają się przeciwciała (Ig A i Ig G), które wykrywane są w trakcie badania laboratoryjnego. Koszt badań można sprawdzić w naszym cenniku online.

Po zdiagnozowaniu choroby pacjent musi być izolowany od otoczenia, ponieważ pozostaje źródłem zakażenia. W leczeniu stosuje się antybiotyki z grupy makrolidów. Małe dzieci, chore na koklusz, powinny być hospitalizowane. Przy stosowaniu antybiotykoterapii chory przestaje być zaraźliwy dla otoczenia po pięciu dniach.

Ważne jest pomieszczenie, w którym przebywa chory. Powinno być wywietrzone, dość chłodne i odpowiednio nawilżone.

Nasz artykuł został opracowany w oparciu o artykuł zamieszczony w Gazecie Wyborczej, którego autorem jest aniaku.

Więcej w oryginalnym artykule

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (CENTRUM MEDYCZNE LECZY MED MAŁGORZATA ŁĘCZYCKA) jedynie do kontaktu ze mną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (CENTRUM MEDYCZNE LECZY MED MAŁGORZATA ŁĘCZYCKA) jedynie do kontaktu ze mną.