e-puap

e-puap

2019-08-08T10:23:23+02:008 sierpnia 2019|

e-recepta już tuż tuż, ale wcześniej musisz mieć e-puap. Jeśli jeszcze nie masz to artykuł dla Ciebie.

e-puap

Nasza przychodnia od 15 sierpnia 2019 roku, zacznie wystawiać recepty elektroniczne tzw. e-recepty. Od 1 stycznia 2020r. to będzie jedyna forma otrzymywania recept – data wprowadzona ogórnie przez rząd. Bardzo dużo naszych starszych pacjentów prosi o wsparcie i pomoc w obawie o to, że zostaną wykluczeni i pozbawieni leków. W związku z tym zaczynamy akcję wsparcia, aby wszyscy mieli czas na przygotowanie się oraz zapoznanie z nowym sposobem wystawiania recept. Wszystko zaczyna się od posiadania przez pacjenta usługi e-puap, która później jest niezbędna do wykonywania działań na portalu pacjent.gov.pl

Wyrobić e-puap można na dwa sposoby:

 • Poprzez banki elektroniczne, co jest wygodniejsze bo nie trzeba będzie osobiście udać się do urzędu w celu potwierdzenia prawdziwości danych z dowodu osobistego
 • Poprzez założenie konta e-puap, udanie się fizycznie do Urzędu Miasta i potwierdzenie przez urzędnika prawdziwości danych

Droga bankowa

Jest to polecana droga bo jest szybsza i nie trzeba się ruszać sprzed komputera, aczkolwiek my zalecamy po zakończeniu procesu 15 minutowy spacer 😉 Na dziś e-puap umożliwia wyrobienie kilka banków:

Banki w e-puap

Nie będziemy tutaj opisywać szczegółowo tych kroków – chcemy pomóc starszym osobom, które często nie mają takiej biegłości w internetowym świecie ….

Droga fizyczna

…. dlatego szczegółowo opiszemy drogę fizyczną.

Otwieramy przeglądarkę www na adresie z linkiem do założenia profilu

W kolejnych polach wpisujemy dane:

 • IDENTYFIKATOR UŻYTKOWNIKA – to Państwa nazwa, którą będzie dobrze pamiętać np. JanKowalski czyli imię i nazwisko. Uwaga: Nie można używać żadnych znaków specjalnych.
 • HASŁO oraz POTWIERDŹ HASŁO – tutaj trzeba wprowadzić hasło, które zabezpiecza dostęp. Uwaga: Hasło musi mieć co najmniej 8 znaków, 1 dużą literę oraz 1 małą literę oraz cyfrę lub znak specjalny np. % lub &. Wpisane hasła w obu polach muszą być takie same
 • Kolejnych czterech pól chyba nie ma co omawiać 🙂

Przykładowo wypełnione dane powinny wyglądać jak wyżej. Dobrze jest gry wpisane hasło ma opis po prawej stronie poziom BARDZO SILNE. To znaczy, że hasło będzie trudno złamać i dostać się na nasze konto. Po drugie, gdy źle wpiszemy hasła – nie będą one takie same, to wtedy pojawi się stosowany komunikat o błędzie. W przykładzie podaliśmy oczywiście zły PESEL co skutkowało również komunikatem o błędzie. PESEL jest automatycznie sprawdzany cyfrą kontrolną 😉

Teraz czas na trzecią i ostatnią sekcję:

Tutaj ważne są pola:

 • ADRES EMAIL oraz POTWIERDŹ ADRES EMAIL – wpisujemy tu adres email, na który będziemy otrzymywać powiadomienia z PIN do potwierdzeń działań na e-puap. To może być największy problem dla osób starszych, ale niestety krok jest wymagany. Najczęściej można podać adres email … zakładany przy używaniu komórki z Androidem (z końcówką gmail.com). Adresy w obu polach muszą być takie same.
 • Kolejne pole to numer telefonu UWAGA: numer telefonu trzeba poprzedzić plusem z 48 (+48)
 • Następnie trzeba zaznaczyć pole ZAPOZNANIA się z przepisami, tak jak na zdjęciu powyżej. Oczywiście można je wcześniej przeczytać 🙂

Teraz ostatni krok – klikamy klawisz ZAREJESTRUJ SIĘ

Teraz wyskoczyło okienko z prośbą o podanie PIN-u z SMS, który Państwo otrzymali w celu potwierdzenia danych. Proszę wpisać cyfry, które przyszły na SMS z Profilu Zaufanego. Po poprawnym ich wpisaniu, proszę kliknąć klawisz WERYFIKUJ.

W przypadku poprawnego PIN wyskoczy okno jak powyżej z dokładnością do daty, w której muszą Państwo potwierdzić podane dane – o tym poniżej. W przypadku wpisania błędnego PIN-u z SMS niestety całą procedurę trzeba zacząć na nowo od momentu wprowadzania danych.

Potwierdzenie fizyczne

Ponieważ wprowadzali Państwo dane przez internet i mogą być błędy lub po prostu fałszywe dane, kolejnym krokiem jest zweryfikowanie przez uprawnionego urzędnika Państwa dowodu osobistego z wprowadzonymi danymi przez formularz (Imię, Nazwisko, PESEL). W tym celu muszą się Państwo udać fizycznie do placówki (np. Urząd Skarbowy, Urząd Gminy lub Miasta) z dowodem i poprosić w punkcie e-puap o weryfikację. UWAGA: muszą to Państwo wykonać do daty opisanej na okienku, w przykładzie do 22.08.2019 roku, czyli 2 tygodnie od złożenia wniosku. Po tym terminie całą procedurę trzeba rozpocząć od nowa 🙁 Lista punktów do weryfikacji jest pod tym linkiem i wyświetla się automatycznie po kliknięciu klawisza PRZEJDŹ DO LISTY z poprzedniego okienka.

Po wpisaniu w odpowiednie pola danych dla swojej lokalizacji, wyszukujemy dostępne punkty potwierdzeń poprzez wciśnięcie przycisku FILTRUJ. Dla nas to :

 • POLSKA
 • MAZOWIECKIE
 • ZĄBKI

I niestety jedyny punkt do potwierdzeń w Ząbkach, czyli Urząd Gminy 🙂

Po potwierdzeniu dowodu i aktywacji e-puap przez urzędnika, zapraszam do zapoznania się z drugim artykułem, o ustawieniu danych do otrzymywania e-recept na komórkę i e-mail.

Serdecznie Zapraszamy

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (CENTRUM MEDYCZNE LECZY MED MAŁGORZATA ŁĘCZYCKA) jedynie do kontaktu ze mną.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (CENTRUM MEDYCZNE LECZY MED MAŁGORZATA ŁĘCZYCKA) jedynie do kontaktu ze mną.